KONKURS "RUKA U TESTU 2019."

„KRENIMO U OSVAJANjE OBNOVLjIVIH IZVORA ENERGIJE!“

Program ʺRuka u testuʺ ima za cilj da poboljša kvalitet podučavanja nauke i tehnologije u školama. Za ovaj konkurs Francuski institut u Srbiji i profesor Jokić, inicijator programa „Ruka u testu“ u Srbiji, odlučili su da se bave projektima koji su vezani za obnovljive izvore energije.

Projekti mogu da se odnose na sledeće teme:

Hajde da koristimo čiste vrste energija!

Koju vrstu održive energije možemo da koristimo, a da ne poizvodi veliko zagađenje? Hajde da otkrijemo razne načine upotrebe održivih izvora energije!

Hajde da osmislimo energiju sutrašnjice!

Pronašli ste novi način proizvodnje energije? Tvorci ste budućih izuma, podelite ih sa nama !

Hajde da štedimo energiju!

Svako od nas može na dnevnom nivou da smanji potrošnju energije. Šta mislite o tome, imate li neki predlog?

Ko može da učestvuje?

Sve osnovne i srednje škole mogu da učestvuju.

Koji format može da se koristi?

Učenici će moći da predstave svoje radove u sledeća tri formata:

• kao maketu ili prototip

• kao video reportažu

• kroz radionice za popularizaciju nauke (eksperimente, animacije, društvene igre, strip…)

Ne zaboravite da sačuvate svoje radove kako biste mogli da ih prikažete prilikom dodele nagrade!

Koji kriterijumi će se uzimati u obzir?

• Pedagoški kvalitet projekta

• Originalnost (inovativni karakter) projekta i upotrebljenih sredstava

• Učešće učenika i škole u projektu (individualni projekti neće biti uzeti u obzir)

• Multidisciplinarna dimenzija projekta

Kako učestvovati?

Poslati mejl sa opisom projekta i objašnjenjem na najviše dve stranice, (na srpskom ili francuskom jeziku) kao i, u zavisnosti od izabranog formata projekta, slike realizovanog projekta ili video zapis (poslati zipovan fajl ukoliko je dokument pretežak) na sledeće adrese: Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli i Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli

KRAJNjI ROK: 15. MAJ 2019. Projekti koji pristignu nakon ovog datuma neće se razmatrati.

Nagrade

Komisija će odabrati najbolji projekat u svakoj kategoriji:

Nagrada „Obrazovanje“

Nagrada „Inovacija“ (Kreirajte, osmislite, pokrenite maštu! )

Nagrada „Akcija“ (Podelite sa nama aktivnosti koje ste već ostvarili! )

Najbolje projekte u okviru konkursa očekuju nagrade, ali će i svi učesnici dobiti kao nagradu knjige iz oblasti nauke i obrazovanja i diplomu za učešće na konkursu. Nagrađeni radovi, kao i radovi svih zainteresovanih učesnika, će biti prikazani tokom juna 2019. godine u Francuskom institutu u Beogradu u okviru programa „Karavan za klimu“ (www.karavanzaklimu.rs ).

Tekst konkursa na francuskom i srpskom jeziku možete pogledati na sajtu

Za sva pitanja u vezi sa ovim konkursom zainteresovani učenici škole da se jave profesorki fizike Marini Božilović-Jovanović ili pomoćniku direktora Stamenković Dejanu.