Aleksandra i Veljko predstavili robota AVA

Institut za fiziku, Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu, organizovao je takmičenje iz oblasti fizike, medicine, elektronike i informatike u subotu, 10. oktobra 2020. godine. Na takmičenju učestvovali su učenici Aleksandra i Veljko Aleksić, učenici odeljenja II3 iz Elektrotehničke škole „Nikola Tesla“ u Nišu, sa nastavnikom  Predragom Šubarevićem kao mentorom.

Vrlo aktuelni rad, pod nazivom „Višenamenski AVA Robot sa UV lampom za sterilizaciju prostorija i medicinskog alata“, izazvao je veliko interesovanje svih učesnika, jer su učenici razvili robota AVA, ali i aplikaciju preko koje se robot može programirati u bilo kom radnom prostoru (aplikacija je dostupna na Google Play Store-a sa registrovanog naloga  _AVA_ DEVELOPER). Robot omogućava dezinfekciju prostora i alata, bez prisustva čoveka, u kontaminiranim uslovima (pogodno za upotrebu tokom pandemije COVID-19).  Izvanredna ideja i još bolje ostvarenje komisija je nagradila prvim mestom. Čestitamo i nadamo se da će ovaj pobednički tim biti ovenčan još mnogima nagradama.

Radio Koprijan je napisao tekst povodom ovog uspeha naših učenika. Tekst se nalazi na sledećem linku.